Moto Opinie na Androida
Ciekawe miejsca i trasy motocyklowe

Gejzer w HerlanachWyświetl większą mapęZdjęcia przesłane przez użytkowników
Dodaj zdjęcie

Tablica miejsca

Napisz coś o tym miejscu


 kod


Avatar
Gość - gość
11-29-2018, 20:15:56
Herliansky gejzír).

W latach siedemdziesiątych XIX wieku wykonano tutaj studnię artezyjską w poszukiwaniu nowego źródła wody mineralnej, przeznaczonej dla rozrastającego się uzdrowiska. Dzięki wykopaniu studni o głębokości 404,5 m wytrysnęło tu ogromne źródło silnie mineralizowanej wody.

Erupcje były kiedyś częstsze i bardziej intensywne, dziś mają miejsce mniej więcej co 32 do 34 godzin. Woda tryska przez około 20 do 30 minut na wysokość do 20 m. Objętość wody podczas jednej erupcji wynosi około 600 hl.

Ciekawe miejsca w pobliżu

Trasa 547 - Słowacja
23km
Ruiny zamku Brekov
28km
Zamek Füzér - Węgry
28km
Ruiny zamku Kapusansky - Słowacja
30km
Viniansky Hrad
34km
Dwór w Humenne
35km
opismiejsca
Zimny gejzer Herľany jest jedynym w Europie i jednym z ośmiu znanych na Ziemi chłodnych gejzerów. Jego wybuchy są wywoływane gromadzeniem się w głębokich szczelinach skalnych gazów, w tym głównie dwutlenku węgla, które po osiągnięciu odpowiednio wysokiego ciśnienia wyrzucają napływającą do otworu wodę. Główne parametry gejzeru: głębokość odwiertu 405 m wysokość wyrzutu wody od 20 do 30 m wybuch trwa około 30 minut odstępy czasu między kolejnymi wybuchami wynoszą od 32 do 34 godzin temperatura wody wynosi ok. 20 °C wypływająca woda jest silnie zmineralizowana


Noclegi i pola namiotowe w pobliżu