Moto Opinie na Androida
Ciekawe miejsca i trasy motocyklowe

Zamek w MiędzyrzeczuWyświetl większą mapęZdjęcia przesłane przez użytkowników
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu
Dodaj zdjęcie

Tablica miejsca

Napisz coś o tym miejscu


 kod


Avatar
Paweł - gość
11-07-2019, 10:44:43
Trwała ruina. Zostały mury obwodowe, 2 budynki wartownicze z XVIw. (zamek) i XVIIIw. (podzamcze) oraz dwie renesansowe basteje artyleryjskie- unikat w skali kraju, bo ze sklepieniami. Wyjątkowy system fundamentów- brak ławy, postawiony na filarach wymurowanych w wyciętych otworach w wałach grodu, z których wychodzą łuki oporowe, podtrzymujące 3 metrowej grubości mury, ciągnące się po grzbiecie wałów grodu. Do tego przeszkody wodne- staw, sztucznie rozwidlona rzeczka, druga rzeka, fosa i (wyschnięte dziś) mokradła. Historia: VIII w.- osada obronna, IX w.- gródek przedpiastowski, X-XIV wiek- gród królewski (graniczna twierdza, najważniejsza w III pasie obrony linii Odry-patrz wojny Chrobrego z Niemcami), XIV-XV wiek zamek gotycki, XVI-XVII wiek- zamek renesansowy. Jedno z częściej obleganych i zdobywanych miejsc w Polsce. Z historii grodu: ok.940 r.- najazd Piastów, 1005- zniszczony i chwilowo opanowany przez Niemców, ok.1040- zdobyty przez Pomorzan, 1094- odbity przez Krzywoustego, 1157- zniszczony w wojnie z Fryderykiem Barbarossą, 1269- obronił się w najeździe brandenburskim, ok.1300- nieznanym sposobem zagarnięty przez Brandenburgię, 1329-odzyskany w najeździe Łokietka na Brandenburgię. Dzieje zamku: 1383-1385 aktywny w wojnie domowej w Wielkopolsce (spalony w niewyjaśnionych okolicznościach),1454 wysłał 15 żołnierzy na wojnę 13-letnią, 1474 opanowany zdradą przez Węgrów i Ślązaków, 1520 zniszczony przez ogromną armię najemników krzyżackich. 1656- zniszczony i spalony przez wycofujących się z Międzyrzecza (przed wojskami Żegockiego) Szwedów, zdewastowany w III wojnie północnej. Na te wszystkie przejścia, to i tak nieźle wygląda
Najlepiej zwiedzać razem z muzeum (rewelacja!), by ogarnąć całość złożonej i bogatej historii tego miejsca, a większej grupie polecam wziąć przewodnika. Niezłych tam mają.

Avatar
blitz - gość
05-11-2016, 21:33:02
Zamek dosc fajny, fajna sala tortur...
Ogolnie szłu nie ma. Bilet 4 zl.
Zamek uzywany do celów komercyknych, troche odrestaurowany, dla mnie klimat ruin słaby. Jak ktoś będzie w okolicy - to podjechac mozna.

Avatar
blitz - gość
05-11-2016, 21:27:21

Ciekawe miejsca w pobliżu

Poradzieckie miasteczko
7km
Międzyrzecki Rejon Umocniony
9km
Kręta droga
10km
Bledzew - Elektrownia wodna
11km
Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu
12km
jezioro SZARCZ Pszczew
14km
opismiejsca


Noclegi i pola namiotowe w pobliżu

Olandia
32km© 2012 by Moto-Opinie.info. Serwis moto-opinie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczanych przez użytkowników opini.